Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Moryniu
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Miejski Ośrodek Kultury

Miejski Ośrodek Kultury w Moryniu
Ośrodek czynny jest codziennie:
od poniedziałku do soboty w godzinach: 10.00 – 18.00


KULTURA

Miejski Ośrodek Kultury (MOK) w Moryniu jest samorządową instytucja kultury i od lat zgodnie z zasadami statutowymi przygotowuje dzieci, młodzież i dorosłych do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz współtworzenia jej wartości. Dzięki aktywnej działalności MOK-u na rzecz społeczności gminnej przy placówce powstają Uczniowskie Kluby Sportowe, Stowarzyszenia oraz koła zainteresowań skupiające duże rzesze młodzieży oraz osób starszych z naszej gminy. MOK bierze udział we wszystkich działaniach na terenie gminy.

Od 01 stycznia 2001 roku Miejska Biblioteka Publiczna wraz z czytelnią wchodzi w skład Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu. Biblioteka gromadzi zbiory z myślą o zaspokajaniu czytelniczych potrzeb mieszkańców gminy.Jest ,także organizatorem cyklicznych wystaw okolicznościowo-rocznicowych.

Gmina Moryń posiada 9 świetlic wiejskich. Opiekę nad świetlicami powierzono Radom Sołeckim, Kołom Gospodyń Wiejskich i Klubom sportowym, które udostępniają i organizują dzieciom i młodzieży zajęcia świetlicowe. W świetlicach organizowane są spotkani np. Kół Gospodyń Wiejskich z partnerami zagranicznymi, imprezy kulturalne np. Dzień Dziecka, Dzień Matki, Dzień Kobiet, ferie zimowe, festyny, itp.


WSPÓŁPRACA


MOK współpracuje z wieloma instytucjami z kraju i z zagranicy. Imprezy organizowane w ramach współpracy transgranicznej to m.in. Polsko - Niemieckie Zawody Sportowo-Pożarnicze, polsko - niemieckie spotkania Kół Gospodyń Wiejskich (projekty), Międzynarodowy Bieg – Victory, wymiana młodzieży, międzynarodowe plenery plastyczne, itp.

DZIAŁALNOŚĆ Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu
MOK jest koordynatorem i pomysłodawcą wszystkich przedsięwzięć kulturalnych i sportowych realizowanych w gminie Moryń, organizuje rocznie ok. 90 imprez kulturalnych i sportowych na terenie gminy, prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych (warsztaty rękodzielnicze, zajęcia komputerowe, taneczne, muzyczne, wokalne, haftu i szydełkowania, kursy dla kobiet bezrobotnych np. kroju i szycia, i wiele innych) , zajmuje się promocją gminy, prowadzi Punkt Informacji Turystycznej i Europejskiej, zajmuje się współpracą z zagranicą, realizuje zadania gminy w zakresie współpracy transgranicznej, realizuje międzynarodowe projekty adresowane do kobiet wiejskich („Kobiety w Unii Europejskiej” i „Kobiety wiejskie w drodze do Unii Europejskiej”) oraz przygotowuje materiały do strony internetowej Morynia www.moryn.pl.


KOŁA ORAZ STOWARZYSZENIA DZIAŁAJĄCE PRZY MOK

Koło Plastyczne „Akwarele”

Od 29 lat przy Miejskim Ośrodku Kultury działa Koło Plastyczne „Akwarele”, którego członkowie to dzieci i młodzież w wieku od 5 do 17 lat. Założycielką i instruktorem Koła jest Pani Aniela Głodna. „Akwarele” są laureatami konkursów wojewódzkich, krajowych i międzynarodowych, uczestniczą w ogólnopolskich plenerach plastycznych dla dzieci utalentowanych artystycznie.

UKS „Podkowa” działa od 2002 roku, skupia dzieci i młodzież mieszkającą na terenach popegeerowskich. Klubowicze trzy razy w tygodniu korzystają z uprzejmości Ośrodka Jeździeckiego „Podkowa” w Skotnicy, ucząc się tam jazdy konnej. Zainteresowanie młodych ludzi sportem jeździeckim może w przyszłości zaowocować powstawaniem nowych ośrodków jeździeckich, gospodarstw agroturystycznych z zapleczem jeździeckim. UKS „Podkowa”. Organizowane są imprezy z niepełnosprawnymi mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej, podczas których propagowany jest sport jeździecki.

Moryńskie Stowarzyszenie Kobiet

Od grudnia 2002r. przy MOK w Moryniu działa stowarzyszenie kobiet. Stowarzyszenie przygotowało poczęstunek, prezenty dla kobiet biorących udział w spotkaniu z okazji dnia Kobiet w ramach projektu „Kobiety wiejskie w drodze do Unii Europejskiej”. Kobiety przygotowały wystawę wyrobów rękodzielniczych, prowadzą także kurs kroju i szycia. Stowarzyszenie przygotowało kiermasz ozdób świątecznych. W planach stowarzyszenia, kobiety chcą rozpocząć wyrób pamiątek związanych z naszą gminą.

Koło Młodych Ekologów
Przy MOK działa prężnie Koło Młodych Ekologów skupia ok. 30 członków, spotykania odbywają się 1-2 razy w tygodniu. Członkowie koła to aktywna młodzież gimnazjalna zainteresowana przyrodą i ekologią oraz ochroną środowiska.

ZAJĘCIA W MIEJSKIM OŚRODKU KULTURY W MORYNIU

1. Kawiarenka internetowa.

W październiku 2002r. utworzona została kawiarenka internetowa, gdzie dzieci, młodzież i dorośli mieszkańcy naszej gminy oraz przebywający podczas wakacji turyści, mają dostęp do internetu. Ponadto mogą przyjemnie i pożytecznie wykorzystać czas wolny, rozwinąć swoje umiejętności, poszerzyć wiedzę i zainteresowania.
2. Zajęcia muzyczno-taneczne

Każde dziecko ma szansę na odnalezienie swojego miejsca w wielu dziedzinach aktywności oraz różnych sposobów pełnienia ról społecznych. Dzieci i młodzież mają możliwość odkrycia swoich możliwości twórczych, zainteresowań muzycznych, pokochania muzyki i odkrycia jej terapeutycznej roli. Dzięki zajęciom powstaną nowe zespoły: rytmiczne, taneczne, wokalne, instrumentalne, kabarety, amatorskie zespoły teatralne, grupy młodych poetów. Powstałe już zespoły są pod opieką instruktora.
3. Zajęcia Windowcolor i Szydełkiem i drutem

WINDOWCOLOR to zajęcia, które pokazują nowe techniki plastyczne. Zajęcia plastyczne pozwalają pobudzić i rozwinąć wyobraźnię dziecka. Zajęcia Szydełkiem i drutem uczą wytrwałości i dokładności. Na zajęciach dzieci i młodzież poznają różnego rodzaju techniki haftu i szydełkowania.4. Ferie zimowe
Miejski Ośrodek Kultury każdego roku organizuje dla dzieci i młodzieży ferie zimowe. W dwutygodniowym programie zajęć, każdy może znaleźć coś dla siebie m.in. zabawy, konkursy plastyczne, muzyczne oraz komputerowe. Jest także pomysłodawcą pochodu walentynkowego, oraz poczty walentynkowej.


IMPREZY KULTURALNE I SPORTOWE ORGANIZOWANE PRZEZ MOK

Najważniejszym przedsięwzięciem organizowanym corocznie w pierwszy weekend sierpnia jest „Festiwal Sportowo-Rekreacyjny pn. „Jarmark Moryński” i „Międzynarodowy Bieg Dookoła Morynia” na dystansie 12 km. Imprezy te skupiaja ogromną rzeszę ludzi ok.10.000 tys.osób. Ma to duże znaczenie dla popularyzacji gminy. Corocznie MOK dokłada starań, aby te imprezy cieszyły się co raz wiekszym uznaniem wśród mieszkańców i turystów, których przybywa z roku na rok coraz więcej Impreza ma, także charakter integracyjny ,ponieważ łączy we wspólnym działaniu wszystkie stowarzyszenia i organizację z terenu naszej gminy.Nasz adres: Miejskiego Ośrodka Kultury
ul.Szeroka 12
74-503 MoryńSprawozdanie sporządzili:
Krzysztof Fira
Małgorzata Wardęga

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Maciej Molenda 09-08-2006 09:23
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 09-08-2006
Ostatnia aktualizacja: - 09-08-2006 09:23